Atnaujinamas Tilžės gatvės apšvietimas: šviesiau, saugiau, sveikiau

Prieš kelerius metus pradėtas Šiaulių miesto gatvių apšvietimo tinklų modernizavimas įsibėgėja. Tilžės gatvėje keičiami susidėvėję kabeliai, statomos naujos cinkuoto metalo apšvietimo atramos, modernizuojamos apšvietimo valdymo spintos bei įrengiami šiuolaikiški puslaidininkinių šviesos diodų (LED) šviestuvai.

Pernai pradėtas Tilžės gatvės apšvietimo tinklo modernizavimas šiemet sėkmingai tęsiamas. Šių metų pradžioje ant anksčiau įrengtų cinkuotų atramų Tilžės gatvės dalyje nuo Pramonės iki Vytauto gatvės į LED pakeistas 31 natrio šviestuvas. Taip pat natrio šviestuvai pakeisti į LED S. Nėries, Varpo, K. Donelaičio gatvėse bei Dubijos gatvės atkarpoje nuo Žemaitės iki Tilžės gatvės.   

Jau rekonstruota apšvietimo linija abipus Tilžės gatvės su prieigomis J. Sondeckio, Rasos gatvėse ir Paukščių take bei atkarpose nuo Aukštabalio iki Gardino gatvės ir nuo Gardino iki Gegužių gatvės. Tinklas rekonstruotas iš esmės – pakeista daugiau nei 5 kilometrai elektros perdavimo kabelinių linijų, nutiesiant kabelius naujai įrengtuose apsauginiuose vamzdžiuose. Vietoje senų juodo metalo atramų įrengtos 109 cinkuoto metalo atramos, senus natrio šviestuvus pakeitė 146 LED šviestuvai, modernizuotos 5 apšvietimo valdymo spintos.

 Šiais metais tokiu pat būdu bus rekonstruotos Tilžės gatvės atkarpos nuo Aukštabalio/J. Jablonskio  iki Pramonės gatvės ir nuo Aušros alėjos iki Aukštosios gatvės.

Baigus darbus, bus modernizuotas apšvietimas abipus visos daugiau kaip 10 kilometrų ilgio Tilžės gatvės – įskaitant Karaliaučiaus gatvę iki pat Ginkūnų kapinių. Atkarpoje nuo Vytauto gatvės iki Aušros alėjos naują apšvietimo tinklą įrengė Prisikėlimo aikštės rekonstrukciją atliekantys rangovai.

UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ direktorius Tomas Petreikis atkreipia dėmesį, kad rekonstruotoje dalyje elektros energijos sąnaudos sumažės 2 – 2,5 karto. „Vykdydami apšvietimo modernizavimo projektus, prisidedame prie energijos vartojimo efektyvumo didinimo, kuris ES keliamas kaip vienas iš pagrindinių tikslų“, – sako bendrovės vadovas.

Jo teigimu, pakeitusi senąsias natrio lempas naujais LED šviestuvais, atnaujinusi atramas bei atlikusi kitus būtinus darbus įmonė ne tik taupo elektros energiją, finansinius išteklius, bet ir prisideda prie saugumo miesto gatvėse didinimo. Šiuolaikinis apšvietimas suteikia miestui modernumo bei jaukumo, tausoja aplinką. LED šviestuvams taupiau naudojant elektros energiją, mažėja energijos sąnaudos elektrai gaminti, o tuo pačiu – ir į aplinką išskiriamo anglies dioksido. Pasak direktoriaus, Šiaulių miesto savivaldybė, suprasdama, kad šios įvairiapusės naudos gavėjai yra visi Šiaulių miesto gyventojai, skatina ir remia bendrovės vykdomus projektus.

Pasikeitimus į gera pastebi ir šiauliečiai

Tilžės gatvėje sutikti šiauliečiai sakė atkreipę dėmesį į naujuosius modernius LED šviestuvus.

„Pastebėjau, kad pagerėjo gatvės apšvietimas, tamsiu paros metu perėjose saugiau pereiti gatvę – vairuotojai iš karto pastebi pėsčiuosius. Kadangi ši gatvė gana judri, užtikrinti saugumą joje būtina“, – įsitikinusi Viktorija. Mergina yra girdėjusi, kad tinkamas gatvių apšvietimas leidžia net trečdaliu sumažinti tamsiu paros metu įvykstančių eismo įvykių skaičių.  

Jos draugas Mindaugas pasidžiaugė pasikeitusiu Tilžės gatvės estetiniu vaizdu bei galimybe taupiau naudoti elektros energiją. „Naujieji LED šviestuvai ne tik geriau veikia, patraukliau atrodo, bet ir, įsivaizduoju, kiek pinigų sutaupo. Savivaldybė dabar už sutaupytas lėšas galėtų pasiūlyti daugiau pramogų jaunimui“, – šypsojosi vaikinas.

Mindaugas ir Viktorija

Po 20 metų į Šiaulius gyventi sugrįžęs Linas sakė negalįs atsistebėti, kaip pasikeitė ir išgražėjo jo gimtasis miestas.

„Tilžės gatvės apšvietimu labai džiaugiuosi, nes sūnus tamsiais žiemos rytais galėjo saugiai eiti į mokyklą. Aišku, kai mes eidavome į mokyklą, šviestuvai irgi švietė, bet šiuolaikiniai LED-ai kur kas ilgiau tarnauja ir yra ekologiškesni, draugiškesni aplinkai, nei senosios natrio lempos, o tai irgi labai svarbu“, – pabrėžė Linas.  

Šiaulietė Rasa atkreipė dėmesį, kad gerai apšviesta ne tik pagrindinė Tilžės gatvė, bet ir daugiabučių namų kiemai: „šiame rajone visur džiaugiamės geru apšvietimu“.

Anksčiau modernizuotas Gegužių gatvės apšvietimas

Apšvietimas atnaujinamas ir kitose miesto gatvėse. Pernai pabaigtas kelis miesto mikrorajonus jungiančios Gegužių gatvės apšvietimo modernizavimas. Šioje gatvėje vietoje ankščiau buvusių 150 W galios natrio šviestuvų sumontuoti 75 W galios LED šviestuvai. Naujieji šviestuvai turi integruotą pritemdymo funkciją, tad sumažėjus eismo intensyvumui nuo 22 iki 06:30 valandos yra pritemdomi, taip papildomai sutaupant elektros energijos.

Kartu su Gegužių gatvės rekonstrukcija naujas apšvietimas įrengtas Lieporių take bei apšviestos viešosios erdvės Beržynėlio parke. Modernizuojant Gegužių gatvės apšvietimo tinklą sumontuotos 147 naujos cinkuoto metalo atramos, įrengti 162 LED šviestuvai su integruota pritemdymo funkcija, paklota daugiau nei 6 kilometrai elektros kabelių, įrengtos 5 naujos apšvietimo valdymo spintos.

Sauliaus Jankausko nuotraukos