KYLANT ELEKTROS ENERGIJOS KAINOMS ŠIAULIAI IEŠKO GALIMYBIŲ TAUPYTI

Elektros energijos kainoms siekiant neregėtas aukštumas, gyventojai nerimauja ne tik dėl gaunamų sąskaitų už buityje sunaudotą elektros energiją, bet rūpinasi bei teiraujasi, kaip elektros energiją taupys miestas? Ar bus mažinamas apšviestumas miesto gatvėse? Ar nenukentės gyventojų saugumas dėl sumažinto apšviestumo?

Šiuo metu elektros energijos taupymo klausimas yra labai aktualus dėl keliais kartais išaugusios elektros energijos kainos. Kartu su miesto vadovais įmonė svarsto, kuriose vietose galima būtų sumažinti apšviestumą. Jau dabar visame mieste nuo pat apšvietimo įjungimo vakare iki išjungimo ryte įjungiame apšvietimą sumažintu intensyvumu. Ankstyvo rudens vakarai yra dar pakankamai šviesūs, tad nėra tikslinga įjungti kiekvieną šviestuvą likus pusvalandžiui ar valandai iki 21:00, kuomet pagal grafiką turi būti sumažinamas apšviestumas, ypač kai elektros energijos kainos muša visų laikų rekordus. Įmonė tikisi gyventojų supratingumo ir neatmeta galimybės, kad taupumo sumetimais apšvietimas veiks sumažintu intensyvumu visą žiemos laikotarpį.

Norime priminti, kad iki šiol buvo ir dabar tebėra taikomas miesto apšviestumo sumažinimas pagal grafiką tokia schema: naujuose šviestuvuose, kur yra techninės galimybės užprogramuoti savarankišką šviesos srauto pritemdymą, 22:00 – 24:00 ir 5:00 – 6:30 šviesos srautas sumažinamas iki 50%, o nuo 24:00 iki 5:00 – iki 70%. Kiti šviestuvai – nuo 22:00 val. iki 6:30 val. išjungiamas kas antras šviestuvas.

Bendrovė užtikrina, kad saugumas dėl sumažinto apšviestumo tikrai nenukentės – apšviestumas nemažinamas sankryžose, pėsčiųjų perėjose, prie švietimo įstaigų. Šiose vietose paliekami šviesti visi šviestuvai. O ir kitose vietose LED šviestuvų apšviestumo sumažinimas 50 – 70 procentų vizualiai stipriai nesijaučia, tad gyventojai didelio diskomforto pajusti neturėtų. Gali tekti ieškoti ir didesnių tapymo priemonių – naktimis užgesinti nelankomas vietas, nedirbančias pramonines zonas, sumažinti ar kai kur net ir atsisakyti dekoratyvinio apšvietimo, nes jei nebus imamasi jokių priemonių vien šiems metams iš miesto biudžeto papildomai gali prireikti daugiau nei 1 milijono eurų padidėjusioms elektros energijos sąskaitoms apmokėti.

Apie gyvenamųjų rajonų ar viso miesto užgesinimą nekalbama. Vis dėl to miestas neturi prarasti saugumo ir jaukumo, todėl stengiamasi ieškoti tokių elektros energijos taupymo būdų, kurie nesukeltų gyventojams nepatogumų.

Kalbant apie didesnius taupymo mastus, reikia priminti, kad šiuo metu yra vykdomas ES lėšomis finansuojamas projektas. Dėl visiems puikiai suprantamų priežasčių (Ukrainos karo su Rusija sąlygotų gamybos ir tiekimo sunkumų elektros ir elektronikos rinkoje) naujų šviestuvų tenka palaukti ilgiau nei tikėtasi. O taip pat pailgėjo ir viešųjų pirkimų procedūros, nes reaguojant į rinkos pokyčius VPT rekomenduoja skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose numatyti maksimalius pirkimo procedūrų ir prekių pristatymo terminus, kad būtų užtikrintas didžiausias galimas pasiūlymų skaičius ir sąžininga konkurencija. Nepaisant visų sunkumų, susijusių su šviestuvų pirkimu, iki kitų metų vidurio LED šviestuvai turi atsirasti visame mieste. Pakeitus šiuo metu turimus natrio šviestuvus į LED, bus naudojama apie 40% mažiau elektros energijos, o tai reiškia, kad turėtų mažėti ir sąskaitos už miesto apšvietimui naudojamą elektros energiją.

Apibendrinant visas taupymo priemones jau dabar planuojama elektros energijos suvartojimą miesto gatvių apšvietimui sumažinti apie 30 %, o ateityje elektros energijos vartojimas turėtų sumažėti daugiau nei 40% lyginant su laikotarpiu iki elektros energijos pabrangimo.