Per didžiuosius šalčius „Šiaulių gatvių apšvietimas“ didesnių gedimų išvengė

Apšvietimo tinklų eksploatacijos tarnyba

Po didelio snygio ir stiprių vėjų šią žiemą be elektros liko daugybė gyventojų, dalis jų be elektros išbuvo daugiau kaip savaitę. Pūga pridarė nuostolių ir Vilniaus bei kitų miestų gatvių apšvietimo tinklams. „Šiaulių gatvių apšvietimas“ didesnių gedimų išvengė – gatvių ir pėsčiųjų takų apšvietimas nebuvo nutrauktas nei vienai dienai. Visą parą budintys dispečeriai užfiksavo tik pavienius apšvietimo sistemos gedimus, kurie operatyviai buvo pašalinti.

Galime pasidžiaugti, kad Šiaulių gatvių apšvietimo sistema yra gerai prižiūrėta, šalčiai ir stiprūs vėjai neišvedė jos iš rikiuotės. Sistemos funkcionalumas užtikrinamas ilgametės, profesionalios, rūpestingos elektros tinklo ir apšvietimo įrenginių eksploatacijos dėka, – pastebi UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ direktorius Tomas Petreikis.

Gatvių apšvietimas – tai ne tik atramos ir šviestuvai, kuriuos matome gatvėse ar pėsčiųjų takuose. Tai sudėtinga elektros tinklo ir apšvietimo valdymo sistema – daugybė kilometrų elektros perdavimo linijų, skirstymo punktų, apšvietimo įrenginių ir valdiklių, sujungtų tarpusavyje ir su centriniu valdymo pultu. Visa ši sistema reikalauja nuolatinės priežiūros. Bendrovės darbuotojams nuolat tenka prižiūrėti daugiau kaip 385 km Šiaulių miesto apšvietimo linijų, daugiau kaip 13 tūkstančių apšvietimo atramų ir dar daugiau šviestuvų. Elektros įrenginiai yra padidinto pavojingumo objektai, todėl juos eksploatuojant griežtai turi būti laikomasi Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklių,  Elektros įrenginių įrengimo taisyklių ir kt. norminių aktų.

 – Tinkama elektros tinklo priežiūra yra esminė jo funkcionavimo sąlyga, – teigia T. Petreikis, – apšvietimo tinklo eksploatacija – tai ne vien gedimų pašalinimas ar perdegusių lempučių keitimas. Tai nuolatinė tinklo priežiūra, profilaktiniai patikrinimai, susidėvėjusių elementų atnaujinimas, medžių genėjimas, neleidžiant oro linijoms įsipainioti į medžių šakas ir kiti tinklo priežiūros darbai.

Dabar modernizuojant tinklą visur požeminiai kabeliai klojami apsauginiuose vamzdžiuose, kad būtų apsaugoti nuo išorinės aplinkos poveikio. Tačiau Šiaulių miesto apšvietimo sistemoje yra ir kabelių, dar sovietmečiu paklotų tiesiog į žemę, ir labai senų oro linijų, kurių priežiūra reikalauja ypatingo dėmesio. Daugiausiai kritinių požeminių linijų yra pietinėje miesto dalyje. Tačiau vien tik šios miesto dalies pilnas apšvietimo sistemos modernizavimas reikalauja apie 3,5 mln. Eur investicijų, todėl kol kas stengiamasi pasirūpinti tinkama tinklo priežiūra ir užtikrinti jo funkcionavimą.

 – Siekdami, kad gatvių apšvietimo sistema funkcionuotų tinkamai, visus elektros įrenginius apžiūrime pagal iš anksto sudarytus techninės priežiūros grafikus, periodiškai atliekame bandymus, elektros  kabelių, laidų, įrengimų  izoliacijos,  pereinamųjų  varžų  matavimus, tikrinamos elektros grandinės, nustatyti pažeidimai pašalinami. Metalinės konstrukcijos ir jų detalės saugomos nuo korozijos, korozijos pažeistos vietos valomos ir padengiamos antikorozine danga bei nudažomos, taip prailginant įrenginių tarnavimo laiką, – apšvietimo tinklo eksploatacijos darbus vardina Statybos, eksploatacijos ir eismo valdymo skyriaus vadovas Rytis Pangonis.

Gatvių apšvietimo sistemos eksploatacija neapsiriboja vien tik tinklo priežiūros darbais. Tam, kad darbuotojai tinkamai galėtų atlikti tinklo priežiūrą, elektros įrenginiai turi būti atitinkamai pažymėti, sudarytos ir laiku atnaujintos elektros  tinklo  schemos, atliktas elektros įrenginių  –  apšvietimo  skydelių,  jėgos  skirstomųjų spintų,  saugiklių,  automatinių  išjungėjų  ir kt. įrenginių paskirties užrašų žymėjimas pagal schemas, skirstymo spintos ir skydinių patalpos turi būti pažymėtos saugos ženklais. Visi tinklo priežiūros darbai turi būti registruojami specialiuose žurnaluose. – Taigi, apšvietimo sistemos priežiūra – tai didžiulis darbas nuo tinkamai užpildytų dokumentų iki visos sistemos veikimo užtikrinimo. Ir šį darbą atlieka profesionalūs, didelę patirtį turintys UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ darbuotojai. Be abejo, labai svarbus ir Šiaulių miesto savivaldybės, vadovaujamos mero A. Visocko, vaidmuo, formuojant bendrovės strategiją bei užtikrinant teikiamų paslaugų finansavimą, – apibendrina bendrovės direktorius Tomas Petreikis.