Žemaitės gatvėje jau baigti apšvietimo modernizavimo darbai

Žemaitės g.

Jau baigtas pirmasis ES finansuojamo Šiaulių gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projekto objektas – Žemaitės g. dalies nuo Dubijos g. iki Serbentų g. apšvietimo modernizavimas. Vietoje 65 čia buvusių senų šviestuvų įrengti 90 gatvių ir 14 pėsčiųjų ir dviratininkų tako apšvietimo šviestuvų, įrengtos naujos cinkuotos atramos, pakeisti visi kabeliai ir apšvietimo valdymo spinta. Rekonstruotoje dalyje esančios perėjos apšviestos kryptiniu apšvietimu.

Kryptinis pėsčiųjų perėjų apšvietimas yra viena iš eismo saugumo priemonių: kryptinio šviestuvo šviesa yra ryškesnė ir nukreipiama į pėsčiųjų perėją, kad joje esančius pėsčiuosius vairuotojai lengviau pastebėtų. Kiekvienais metais kryptiniu apšvietimu apšviečiame apie 20 – 25 pėsčiųjų perėjas. Šiais metais kryptiniu apšvietimu apšviesta dar 20 miesto perėjų. Pirmiausiai apšviečiamos prie švietimo įstaigų ir didelių pėsčiųjų srautų vietose esančios perėjos. Siekiant didinti eismo saugumą mieste, palaipsniui kryptiniu apšvietimu bus apšviestos visos miesto pėsčiųjų perėjos.

Norime priminti gyventojams, kad Šiaulių gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo projektas įgyvendinamas 2021 – 2022 metais. Projekto apimtyje pilnai modernizuota bus 33 km apšvietimo linijų bei visi miesto šviestuvai bus pakeisti į LED. Įgyvendinus projektą elektros energijos sąnaudos sumažės daugiau nei 40 proc., tuo pačiu sumažės dėl elektros gamybos susidarančių Šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, išleidžiamas į atmosferą. Kylant elektros energijos kainoms elektros energijos suvartojimo mažinimas tampa labai aktualus ir finansiniu požiūriu.

Iš gyventojų sulaukiame klausimų apie gatvių apšvietimą. Pvz., kodėl Bačiūnų gatvėje sukabinti seni šviestuvai ir tik ant kas antros atramos, kodėl vėlai vakare šviečia kas antras šviestuvas ar kodėl nešviečia apšvietimas vienoje ar kitoje gatvėje.

Šiaulių mieste vyksta ne vienas modernizavimo projektas – remontuojamos gatvės, šaligatviai, tiesiamos naujos vandentiekio, kanalizacijos, šilumos tiekimo trasos, modernizuojamas gatvių apšvietimas. Vykdant darbus, pasitaiko ir įvairių avarijų, tame tarpe ir elektros kabelio pažeidimų. Kol kabelis suremontuojamas, tuo kabeliu maitinama teritorija lieka be apšvietimo. Šie atvejai yra pakankamai reti, tačiau beveik visada pastebimi gyventojų.

Nors Bačiūnų g. apšvietimo tinklas rekonstruotas anksčiau (kartu su Bačiūnų gatvės rekonstrukcija), Bačiūnų g. šviestuvai patenka į ES finansuojamo projekto apimtį. Šviestuvai šiam projektui perkami paskelbus tarptautinį viešąjį pirkimą. Tai sudėtingas pirkimas tiek technine prasme, tiek dėl pareigos laikytis visų tarptautiniam pirkimui taikomų viešųjų pirkimų procedūrų. Kai tik šviestuvai bus nupirkti, pirmiausiai jie bus sukabinti jau modernizuotose vietose – Bačiūnų g., Poilsio g., Gardino g. Tilžės g. nuo Talkšos g. iki Aukštosios g. O kol kas, tam, kad gatvės neskendėtų visiškoje tamsoje, laikinai ant kas antros atramos pakabinome senuosius šviestuvus.

Iki 2014 m. taupant elektros energiją, visame mieste švietė tik kas antras šviestuvas. Šiuo metu nuo apšvietimo įjungimo iki 22:00 val. ir nuo 6:30 val. iki apšvietimo išjungimo šviečia visi šviestuvai. Tačiau naktį, kai sumažėja gyventojų aktyvumas gatvių apšvieta sumažinama išjungiant kas antrą šviestuvą. Pakeitus visus šviestuvus į LED, apšvieta naktimis apšvieta bus mažinama programuojant patį šviestuvą, tad net ir naktimis švies kiekvienas miesto šviestuvas.